Kandidát

cynický thriller, 2013
Hotový

„Celé dni odpočúvam. Rozhovory, banálne frázy, ktorými ľudia šifrujú svoje tajomstvá. Slová, ktoré používajú namiesto tmavých okuliarov v tejto odpornej pokrovej hre. Prepisujem, analyzujem, hľadám súvislosti. Pozorujem, pretože pravda sa poväčšine ukrýva v zamlčanom, nevypovedanom."


                    Kandidát

O projekte

Príbeh filmu Kandidát sa odohráva počas dvoch mesiacov kampane pred nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v jednej konkrétnej krajine. Autor denníkových zápiskov netuší, pre koho zaznamenáva odpočúvania a nadšenie zo zaujímavej zákazky, v ktorej sleduje biskupa, šialeného majiteľa reklamnej agentúry a nevýrazného prezidentského kandidáta s írečitým menom Peter Potôň a ešte ľúbozvučnejšou rodinnou históriou, zakrátko vystriedajú znechutenie a zmätenosť. Z jeho denníka sa stáva spis s prepisom rozhovorov, informáciami o postavách a postavičkách, mailami, útržkami z psychiatrických chorobopisov a obrázkov, ktoré najskôr čmára z nudy, neskôr preto, že slová a racionálne vysvetlenia už nestačia. Kandidát je politickou fraškou, smutno-smiešnym zobrazením toho, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a veľmi ľahko udiať môže. Je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými. Kandidát je o obyčajných ľuďoch, ktorí pod týmto tlakom potápajú jeden druhého a pomáhajú si naozaj až vtedy, keď ide o život. Kandidát je manifestom proti tajomstvu.

Titulky

  réžia: Jonáš Karásek

  producent: Maroš Hečko

  výkonný producent: Ivan Juráš

  koproducenti: Kamil Kožíšek, Pavel Zvolenský

  vedúci výroby: Viliam Štrelinger

  scenár: Maroš Hečko, Michal Havran, Peter Balko

  dramaturgia: Zuzana Gindl-Tatárová

  hrajú: Marek Majeský, Monika Hilmerová, Michal Kubovčík, Michal Dlouhý, Ján Jackuliak a Pavel Nový

  kamera: Tomáš Juríček

  hudba: Matúš Široký

  strih: Matej Beneš

  zvuk: Peter Kučera

  kostýmy: Diana Strauszová

  masky: Roman Haša

   

   

   

   

Reakcie médií

https://filmkult.refresher.sk/984-Je-Kandidat-najlepsim-slovenskym-filmom-roka-Recenzia

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/ako-vyrobit-prezidenta-kontroverznom-filme-kandidat-objavila-veta-fuhrerovi-ficovi.html

  Partneri

 • AVF